Jak se v zahraničí bez obav najíst?

Pokud si při výběru jídla v zahraničí dáte dobrý pozor, můžete si tak ušetřit mnoho nepříjemností a nebát se o následující průběh dovolené. Nikdo přece nechce strávit dovolenou na infekčním oddělení místní nemocnice! Cestovní průjem totiž není nic neobvyklého a věřte, že i když se zbavíte nejhorších obtíží, budete pravděpodobně vysílení a nebudete mít již příliš chutě a sil objevovat místní krásy. V některých zemích jsou s hygienou tzv. na štíru, pro místní lidi to nemusí takový problém jako pro turisty z Evropy.
street food
Proto si v těchto zemích vždy dobře zkontrolujte, že vše co jíte, je čerstvě uvařené. Obloukem se vyhněte jídlům nedovařeným či dokonce ze syrového masa. Maximálně obezřetní buďte i při konzumaci ryb a korýšů. Pokud máte možnost podívat se kuchařům „pod pokličku“, udělejte to a pokud budete mít jen sebemenší pochybnosti o úrovni místní kuchyně, raději se porozhlédněte jinde. Ani v případě tekutin nepolevujte v pozornosti, ideální je, pokud budete pít pouze vodu balenou. Vodu balenou používejte i k čištění zubů. V restauraci si zkontrolujte, že láhev dosud nikdo neotevřel. Lepší je vyhnout se i ledu, nevíte z jak kvalitní vody, byl vyroben.
krevety se zeleninou
Ujasněte si předem, kterým potravinám se budete vyhýbat!
Před odjezdem si nastudujte potřebné informace týkající se kvality místních potravin a jídla. Dopředu si stanovte potraviny, které konzumovat raději nebudete, nebo pouze tepelně upravená. Na místě byste pak neměli podlehnout pokušení, i kdyby jídlo vypadalo opravdu lákavě. Mezi nejrizikovější potraviny patří syrové maso, vejce a mléčné výrobky.
asijské jídlo
U vajec nezapomeňte na to, že mohou být jako syrová součástí například majonézy či řady dalších omáček. Ovoce a zeleninu konzumujte raději také jen tepelně upravenou. Chcete-li mít jistotu, že své riziko snižujete na minimum, nejezte jídlo u stánků na trzích. Zamíříte-li do restaurace, nenápadně se porozhlédněte, zda tam nejste sami, zejména v době obědové či večerní špičky. Je to totiž nanejvýš podezřelé. Spolehnout se můžete na doporučení jiných turistů.

Nejkrásnější čínské památky a místa

Čína se nachází ve východní Asii, hlavním městem je Peking. Pojďme se podívat na nejkrásnější čínské památky a místa.
Zakázané město – bylo sídlem císařů od počátku 15. století. Směl se tu zdržovat pouze císař s doprovodem, ostatním byl vstup zakázán pod hrozbou smrti po dobu pěti set let. Město bylo domovem 24 císařů dvou dynastií – Ming a Čching.
Najdeme zde i památky jako jsou:
-Budhistický chrám
-Labyrint malých uliček a obytné části
-Letní palác
čínská žena
Velká čínská zeď – jeden ze symbolů Číny. Je to opevnění táhnoucí se napříč severní Čínou. Dnešní podoba byla vybudována dynastií Ming v době od konce 14. století do počátku 17. století. Účelem zdí bylo chránit Čínu, před mongolskými nájezdy. Celková délka zdi je cca 3460 km.

Hongkong – město a region ležící na pobřeží Jihočínského moře. Patří mezi nejhustěji osídlené oblasti města. Mezi pamětihodnosti řadíme například:
-Victoria Peak je 554 metrů vysoká hora. Která nám nabízí nádherný výhled na zátoky a ostrůvky.
-Chrám Wong Tai Sin, který je místem uctívání tří náboženství. Taoismu, budhismu a konfucianismu

Wuhan – je hlavní město Čínské provincie. Je uznáván jako politické, ekonomické, finanční, kulturní, vzdělávací a dopravní centrum centrální Číny. Najdeme zde krásné místa jako:
-Hora Mulan je známa jako geopark na národní úrovni. Své jméno dostala po hrdince ze staré Číny Hua Mulan, která zastala otcovo místo v armádě a dostalo se jí velké slávy.
-Věž žlutého jeřába, který je považován za symbol města Wuhan. Je pokryta více než 100 000 žlutými glazovanými dlaždicemi. Vstupné se zde pohybuje okolo 320kč.
krásná Velká čínská zeď
Šanghaj – nejlidnatější město Číny. Dominantu města tvoří tzv. Bund – nábřeží lemované výškovými budovami bank, obchodních společností a hotelů z počátku 20. století. Bund je dnes památkově chráněn a další výstavba mrakodrapů, již není povolena. Najdeme zde :
-Yu Garden, jinak řečeno Zahradu Štěstí, která zde byla vybudována v polovině 16. století. Nádherná zahrada s jezírky s rybami, umělými skalkami a vzácných dřevin a rostlin.
-Budhistický chrám Jade, je krásné místo se 4 impozantními sochami nebeských králů. V chrámu si můžete pochutnat na vegetariánském jídle.

Bájný pták Fénix

V mytologiích mnoha zemí světa je tento bájný pták popisován tak, že zemře spálením sebe sama a opět se ze svého popela zrodí. Fénix je tedy univerzálním symbolem znovuzrození. Mohlo by se jednat o jeden z kulturních archetypů lidstva.
pták fénix
o Mezi nejstarší zmínky o tomto bájném Fénixovi, patří v Egyptě pták Bennu. Tento je zobrazován jako fialová, modrá, šedá, nebo bílá volavka, nebo sokol, který má volavčí hlavu. Pták Bennu byl již před čtyřmi tisíci lety považován za prapůvodní božstvo, anebo za stvořitele světa. Tento pták se má v pravidelných intervalech navracet do chrámu boha Re. Jakmile Bennu přilétne, usedne na kámen benben a vyrazí výkřik, první zvuk na světě, a následně shoří a opět se zrodí z ohně k novému životu.
o Hérodotos popisuje Fénixe tak, že starý Fénix přilétá jednou za pět set let do chrámu v Héliopoli. Zde v chrámu shoří, aby se znovu narodil jako mladý pták. Popisuje jej jako ptáka, jehož pera jsou zlatá, jiná purpurová, vzhledem a velikostí se nejvíce podobá orlu.
o Římský básník Ovidius uvádí, že když tento pták prožije pět set let svého života, usedne na své hnízdo a ve vonných látkách v něm zemře. Potom se z otcova těla narodí nový Fénix, který bude žít pět set let.
o V Číně je Fénix nazýván Feng-chuang. V legendách se praví, že tito ptáci žijí v Arábii v zemi Tchien-fang-kuo. Jakmile se dožijí pěti set let, shromáždí se na vonných stromech a hromadně shoří.
pták na minci
o V Persii zase Fénixe popisovali jako rajku a nazývali jej huma. Také zde létal v nadoblačných výškách a bylo nemožné jej spatřit.
Nabízí se však otázka, ? Ve všech pověstech světa žije kdesi v nadoblačných výškách a na zemi je skoro nemožné jej uvidět. Jistě si vzpomínáte, že v ruských pohádkách se hovoří o Ptáku Ohniváku, neboli žar–ptica, který z carské zahrady odnáší zlatá jablka, anebo je strážcem hradu se zlatými jablky.

Guadeloupe – ráj na zemi

Z výšky vypadá toto souostroví jako zelený motýl roztahující křídla nad vodami karibského moře. Sice se nachází uprostřed řetězce Malých Antil, administrativně patří k daleké Evropě.
 
Město na spojnici křídel souostroví Guadeloupe (kreolové mu říkají Gwadloup) je totiž jedním z francouzských departementů. Status „nejvzdálenějšího regionu“ nenosí jen tak, let z Paříže sem trvá nějakých osm hodin čistého času. Ale nuda v letadle se bohatě vyplatí.
Ostrovy, jež objevil Kryštof Kolumbus při své druhé cestě přes Atlantik, vám přinesou bohaté zážitky. Zažijete nádhernou dovolenou v bezpečném střípku střední Ameriky.
 
Skutečnost, že Guadeloupe je součástí evropské unie, má řadu výhod. K cestě nepotřebujete vízum, tedy pokud nemáte v plánu navštívit další ostrovy v okolí. Stačí vám pouze platný občanský průkaz. Platí se zde eurem, služby jsou na evropské úrovni a roamingové poplatky za telefon jako v pevninské Francii. Časový posun vůči SEČ je -5 hodin.
 
Podnebí je tropické s teplotami 24 až 30 stupňů Celsia. Nejvýhodnější doba k návštěvě je prosinec až červen, kdy je zde období sucha. Z Prahy do Guadeloupe pohodlně doletíte leteckou společností Air France s přestupem v Paříži.
 
Hlavní silnice v Guadeloupe mají evropské kvality. Fungují tu půjčovny aut i jízdních kol. Mezi jednotlivými ostrovy funguje lodní doprava i letecké spojení.
V největším městě ostrovů najdete ode všeho trochu, nádherné pláže i bohatý noční život.
 
Celá třetina půdy na guadelupském souostroví slouží zemědělství a říká se, že právě zde Kryštof Kolumbus objevil pro svět ananasy, pěstují se zde ostatně dodnes.
Pokud vás zajímá gastronomie, určitě se při návštěvě zajděte podívat na náměstí Place de Victorie. Rybáři tu přímo na molu prodávají všechno, co zrovna vytáhli ze zdejšího korálového moře. Můžete tu vidět a koupit pestrobarevné pyskouny, lodloky nebo rejnoky. A jestli se vám ryby zdají příliš obyčejné, v nabídce jsou i obrovští plži, langusty nebo krabi. Tyto živočichy můžete samozřejmě ochutnat ve vyhlášených přístavních restauracích, kde vám je zdejší kuchaři připraví opravdu výtečně.
 
Na Guadeloupe se připravte na úžasné plážové zážitky. Všichni, pro které je bělostný písek, blankytná voda a korálové útesy na dosah, zárukou představ o dokonalé dovolené, si zde přijdou na své. A měli by si zapamatovat název Le Gosier. Letovisko se stalo synonymem luxusních radovánek a nejrůznějších vodních sportů.
Pokud chcete hlavně pláže kam oko dohlédne a nic jiného, pokračujte pokračovat podél pobřeží až za vesničku Saint-Francois. Uzoučký výběžek země, lemovaný z obou stran pískem, nabízí krásnou a romantickou atmosféru.

Do této části Oceánie mohou pouze boháči

Prezident státu Palau na stejnojmenném ostrově do budoucna plánuje, že na ostrově vybudují rekreační zábavu pouze pro ty nejbohatší návštěvníky. Podle této strategie by byly povoleny pouze pětihvězdičkové a vyšší hotely.

Z jakého důvodu se pro tuto strategii prezident rozhodl?
Hlavním důvodem tohoto plánu nejsou peníze, jak by se mohlo v první chvíli zdát, ale omezení turistického provozu na tomto ostrově. Existuje zde nebezpečí, že by začalo docházet k porušování životního prostředí tohoto ostrova, ale také blízkého okolí.

Z toho důvodů se prezident státu Palau pokusí zasadit o to, aby si pobyt na ostrově mohli dovolit jenom opravdu bohatí. Turistická návštěvnost se tak sníží a ostrov a jeho nejbližší okolí už nebude podléhat nebezpečí zničení.

·         Pokud plánujete výlet na Palau, nejspíš byste si měli pospíšit
Zákon, který by povoloval otevírat pouze pětihvězdičkové hotely je momentálně v jednání. Domorodé obyvatelstvo i vláda však doufají, že zákon projde. Ostrovní stát také doufá, že právě tohle bude motivovat movité hosty, aby sem přijeli. Větší část peněz z těch, které zde lidé utratí, půjde na ochranu a záchranu korálových útesů, které se táhnou podél ostrova.

Číňané Palau doslova zaplavili

V posledních letech na Palau jezdí čínští turisté, kteří sem ovšem míří v tisících. Pro tak maličký ostrov je takový nával hrozbou, jelikož křehký ekosystém, který zde panuje, není na tolik lidí připraven. Navíc příjmy z těchto velkých skupin nebyly dostatečně velké na to, aby ostrov mohl zaplatit ochranu těchto korálů.

–          Prezident Palau se ve sněmovně na počátku ledna vyjádřil jasně. Uvedl, že si přeje, aby stát Palau prosperoval a aby zůstal takto krásný zachovaný pro celé generace. Ovšem s přílivem turistů, kteří zde jezdí po stovkách a tisících, se nedá takto citlivý a křehký ekosystém udržet v provozu a bez porušení. Navíc se ostrov potýká s nedostatkem peněz na ochranu prostředí, které turisté v takových návalech ničí.

Palau

–          Leží pět set kilometrů od Filipín
–          Je sestaven z celkem šestadvaceti malých ostrovů
–          Většina jeho ostrovů není osídlena
–          Na těchto ostrovech se rozkládá neobjevená příroda, která je součástí národního parku Palau
–          Žije zde sotva dvacet tisíc lidí
–          Palau překypuje nádhernému tyrkysovými lagunami a korálovými útesy