Begonie jako pokojové rostliny

Existuje více než 1 000 různých druhů těchto rostlin, z nichž některé byly vypěstovány speciálně pro interiér. Pro pěstování pokojové rostliny, je vhodné zvolit správnou odrůdu. Obzvláště se doporučuje tzv. Begonia elatior.

Pokojové varianty jsou přinejmenším stejně pestré a univerzální jako jejich kolegyně v zahradě nebo na balkóně. Jsou mezi 20 a 40 cm vysoké, mají jednoduché nebo plné květy a barevné spektrum, které pokrývá téměř všechny barvy duhy. Z hlediska růstu jsou někdy huňaté, někdy vzpřímené, někdy visí, a proto mohou být vysazeny jak v květináči, tak v závěsném koši.
květ begónie

Kvete v zimě?

Begonie je považována za zimní kvetoucí rostlinu par excellence. Ale s náležitou péčí, kvete téměř během celého roku. Po odkvětu se pak musí zlikvidovat, protože bujné kvetení rostlinu vysílí natolik, že další kultivace nemá žádný význam.

Potřebuje slunce?

Jedná se o interiérové rostliny, kterým stačí uspokojivě nízká úroveň světla, a proto jsou ideální pro zkrášlení i mírně tmavých rohů v domě. Kromě toho nevyžadují žádné zvláštní požadavky na vlhkost nebo okolní teplotu: fungují při normální pokojové teplotě.
růžová begónie

Jakou půdu?

Kromě správné péče je životnost rostliny silně závislá na substrátu. I když můžete pěstovat své květiny v konvenční půdě, měli byste se určitě zaměřit na kvalitní půdu od specializovaných prodejců. Substrát by měl být kyprý, sypký a bohatý na humus a živiny natolik, že dodá rostlinám dobrý základ během dlouhého období kvetení. Aby se zabránilo hromadění vlhkosti na dně květináče, je vhodné vyplnit dno pomocí jílu nebo štěrku.

Správné zalévání a hnojení

Pokojová odrůda je velmi žíznivá, proto by měla být půda vždy mírně vlhká. Zaplavena nebo příliš vlhká půda však způsobuje, že kořeny hnijí. Je lepší kontrolovat každou chvíli, zda se voda v květináči neshromažďuje. Bylo prokázáno, že rostlina má ráda vodu teplou a chudou na vápník. Měla by být také hnojena, nejlépe každé dva týdny tekutým květinovým hnojivem. Dlouhé období kvetení lze zaručit pouze s dostatečným a pravidelným přísunem živin.

Péče

Úsilí, které člověk má s interiérovou begonií, je omezené, zejména proto, že rostlinu můžete pěstovat stejně jen na jednu sezónu. Kromě zalévání a hnojení, je velmi prospěšné pro kvetení a zdraví květiny odřezávat uschlé a mrtvé části rostlin, jako jsou stonky a listy. To zabraňuje plísňovým onemocněním, na které je květina bohužel citlivá. Velmi vzácně se mohou vyskytovat mšice.

Rozmnožení

Naštěstí je možné snadno čelit krátkodobé povaze květiny, tím že ji lze rozmnožit a nebudete muset každý rok znovu kupovat novou. V dubnu nebo květnu odřízněte špičky výhonků nebo listy a umístěte je do speciálního substrátu, smíchaného s velkým množstvím písku. Udržujte substrát trvale vlhký a vše zakryjte fólií nebo průhledným krytem, to zvýší vlhkost. Jediná záludná věc je, že odřízky potřebují relativně vysoké půdní teplo, aby vytvořily své vlastní kořeny. Doporučených 20 stupňů Celsia lze nejlépe dosáhnout nějakou vyhřívací podložku pod květináčem.

Škola bydlení pro začátečníky: co by mělo být v každé ledničce?

Všichni se jednou ocitneme v situaci, kdy naši ledničku nebude plnit naše maminka nebo babička. Ale jak poznat, co by v ledničce mělo být za všech okolností, co pravidelně doplňovat a co je vlastně nadstandard, který v ledničce být nemusí?
plná lednice
–          Potraviny jsou základem každého jídla
Samo sebou to závisí na vás a na tom, co sami máte nejraději. Pokud preferujete syrové pokrmy, vaše lednice bude častěji plná než těch, kteří preferují vaření. Ale dokonce i když nevaříte, musíte mít v lednici alespoň základní věci.
Co by mělo být v každé lednici, ať už bydlíte sami nebo máte rodinu:
1.       Ovoce
Sladký doplněk jakékoliv stravy, ale i surovina pro větší vařenou krmi. Z citrusů můžete udělat džus, z červeného ovoce koláč, buchtu nebo jogurtový zákusek, z jablek a hrušek se dá upéct štrůdl, švestky, broskve, meruňky a nektarinky se dají dát do sladkých knedlíků. Všechno ovoce se dá dále zpracovat, stačí mít ten první nápad.

ovoce a zelenina kam se pdíváte
2.       Zelenina
Ta se hodí jako obloha nebo doplněk každé svačiny. Ledový salát je výborný k masu a bramborám, červená řepa vám skvěle poslouží čerstvá i zavařená. Z celeru a mrkve uděláte základ každé omáčky a česnek s cibulí se dává pod maso. Okurky se hodí salátové na chleba i kyselé k masu.
čerstvé potraviny
3.       Mléko a máslo
To potřebujete téměř denně. Ať už do kávy, dětem s cornflaky, sobě s müsli, dětem s kakaem, sobě třeba i samotné. Kromě mléka potřebujete také bílé jogurty, které se výborně hodí i na pečení a vaření. Mléko a mléčné výrobky jsou důležité pro náš žaludek a naše trávení.
Nezapomeňte na máslo! Ačkoli poslední dobou hodně zdražuje, stejně ho potřebujete jak na chleba, tak na vaření i pečení.
4.       Sýry a vejce
Obojí je velmi důležité většinou pro další pokrmy. Vejce jsou základem pro pečení. Sýry zase můžete jíst s pečivem, i z něj udělat omáčku. 

Poklad ve starém křesle

Nemyslím, že Váš předchůdce zašil do sedadla nebo opěradla křesla diamanty nebo jiné cennosti. Myslím na docela jiný poklad. Nábytek, který přežil padesát let, je brán jako starožitnost. Ale tohle slovo je tak trochu zavádějící. Každý si pod tím představí, že mu ve starožitnictví utrhnou židli nebo skříň i s rukama. Stačí zajít do některého takového obchodu a zjistíte, že nábytkem doslova přetékají.
·        Abychom na starém nábytku mohli vydělat nějaký větší peníz, musí být navržen nějakým předním českým designérem.

o   Jestliže je ten Váš od Jindřicha Halabaly, Josefa Hoffmanna či Jana Kotěry, máte napůl vyhráno. Právě designér Jindřich Halabala je dosud ceněn. Horší je, že jeho křesel je stále dostatek. Většinou se jedná o nízká čalouněná křesla z ohýbaného dřeva. Cena jednoho se pohybuje od dvou do čtyř tisíc korun.

Dovolená za dvě křesla

Jestliže se bude jednat o vzácnější model, cena pochopitelně vzroste. Takovým je křeslo, které vypadá, jako by stálo na dvou zohýbaných lyžích. Pokud máte pár, běžte si objednat do cestovní kanceláře vysněnou dovolenou. Ta nejnižší cena je dvacet tisíc.
·        Jestli je ošoupané nebo má někde dírku, vůbec nevadí.
·        Kupec se najde stoprocentně.

Právě tady dělají někteří nálezci zásadní a nevratnou chybu. Ve snaze, aby byl ten jejich kousek co nejhezčí, sami ho zrestaurují. Nestačí se divit, když přijdou do starožitnictví s tím, že to křeslo zbrousili, nalakovali, manželka ušila nový potah a starožitník koupi odmítne. Naopak vypadá, jako by byl krátce před mrtvicí. Křeslo, které mohlo mít před tím několikatisícovou hodnotu, je absolutně neprodejné. Je tedy důležité mít na paměti jednu zásadu. Křeslo můžeme vyprášit od stoletého nánosu prachu. Skříňku můžeme lehce otřít. A pozor – některý saponát by také mohl udělat pěknou paseku.

Rekonstrukce kuchyně: rady a tipy

Jak byste měli správně postupovat při výběru nového kuchyňského jádra, doplňků, typu pracovních desek a zpracování designu? Můžeme vám nabídnout několik tipů, kterými se při plánování a výběru nové kuchyně držet, abyste si poté nenechali vnutit nějaké nevhodné plány a schémata, na které nejste ve své kuchyni zvyklí.

1.       V jaké cenové relaci se pohybujete
Udělejte si průzkum. Zeptejte se rodiny, známých a přátel, na kolik je vyšla jejich kuchyně. Projděte si více než jeden obchod, který nabízí kuchyňské linky případně celé kuchyně. Dívejte se na vybavení i na ceny, abyste věděli, kolik je spodní hranice pro to, co si představujete, co chcete a co potřebujete.

Také by ale bylo vhodné si dobře rozmyslet, jaká je ta horní hranice, abyste si neukousli většího sousta, než jaké dokážete polknout. Částku určitě volte nižší  a nechte si finanční rezervu. Pokud se ukáže, že musíte investovat větší částku, jestli chcete mít v kuchyni všechno to, co plánujete, můžete si to pak dovolit.

2.       Mějte představu
Abyste dokázali správně naplánovat celou kuchyň, musíte mít promyšlené, co všechno do ní plánujete, ale také, jaké bude uspořádání. Měli byste vědět nejenom rozvržení schématu, ale také, zda potřebujete kuchyni na míru či typizovanou. Určitě byste měli zvolit barvu tak, aby ladila se zbytkem bytu nebo domu. Měli byste mít i jasno v tom, jaké chcete zvolit materiály.

3.       Firmy a návrhy
Neváhejte oslovit profesionály. Zeptejte se u několika firem a posuďte, co vám sedí nejvíc. Předložte jim rozpočet, udejte své poznatky a potřeby a nechejte si udělat návrh. S tímto návrhem můžete dále pracovat, můžete je kombinovat a nakonec vybrat řešení, které vám bude nejvíce vyhovovat. Firmy vám mohou předložit návrhy, úpravy nebo materiály, o kterých jste nikdy neslyšeli. Navíc se vám dostane nových doporučení, jiných úhlů pohledů a šablon, ze kterých můžete vybrat tu pravou.

Domeček pro zvířátko v domě

Ať už volíte mezi rybičkami, činčilami, fretkami, hady, křečky  nebo králíčky, jedno mají všichni společné – potřebují správný domeček, místo, kde by převážně žili a bydleli.

Jak vybrat tu správnou klec pro hlodavce?

Menší hlodavci, tedy myšky, činčily, osmáci, křeččí a také potkani potřebují klec dlouhou alespoň šedesát centimetrů. Pakliže jsou to křečci, myšky nebo potkani, kteří jsou vesměs velmi aktivní a hodně pohyblivé, bylo by záhodno jim pořídit vyšší klícku, která má několik pater a je propojená schůdky, žebříčky, podlézačkami nebo tunely. Také potřebují mít v klícce úkryt nebo domeček, do kterého bude jenom jeden vchod, a tito hlodavci tam budou mít své místo, kde se budou cítit v bezpečí. Vhodné je umístit klec do stínu a zároveň někam, kde budou mít výhled na okolí.

Co potřebují akvarijní rybičky?

Akvárium si můžete sehnat buď ve zverimexu, nebo si je nechat vyrobit na míru u specializovaných společností.

–          Co musí mít akvárium pro rybičky?

·         Okysličenou vodu
·         Osvětlení
·         Vytápění
·         Filtraci
·         Vzduchování

–          Jaký musí být objem vody?

·         Měl by se rovnat součtu délek všech rybiček, které si do akvária pořídíte.

Co potřebuje v teráriu had?

Jak velké by mělo terárium být, to záleží na tom, jak velkého hada si chcete pořídit. Pokud se jedná o hada, který ve volné přírodě žije na zemi, pořiďte mu terárium dlouhé a nízké, a pokud se jedná o hada, který žije na stromech, pořiďte terárium orientované na výšku. Pokud si pořizujete ještěra nebo ještěrku, pamatujte, že nejdelší strana terária by měla být stejně dlouhá jako asi desetinásobek těla zvířátka bez ocasu.

Co potřebují papoušci a ptáčci v kleci?

Ptáci se po klícce rádi pohybují a také lezou po kleci, přičemž se přidržují zobákem. Proto je vhodné myslet na to, že konstrukce klece musí být z netoxického, vhodného materiálu. Pozinkované nebo železné pletivu může být pro ptáčka či papouška nebezpečné a mohou způsobit jeho smrt. V kleci je důležité mít několik bidýlek, hračku nebo například zrcátko.