Tepláky do společnosti – no problem

Odkud se vlastně vzaly tepláky a proč se s nimi dnes nadělá tolik řečí? Ve společnosti jsou přijímány velice různorodě, někteří z nás je odsuzují jako povrchní a nevhodný způsob odívání, jiní na ně nedají dopustit a nosí je ve volném čase a dokonce i v zaměstnání. Pravdou je, že jsou akceptovány všemi lidmi bez rozdílu jako sportovní oděv.

cvičení na hřišti

A tím to vlastně celé začalo. Teplákové soupravy byly doménou především běžců. Hluboké kořeny sahají až do novodobých olympijských her na konci 19. století, lidé se chtěli špičkovým atletům podobat a běžci na ulicích byli dokonce podnětem pro městské strážníky, kteří se domnívali, že jde o lupiče, co prchají v lehkém oděvu s ukradenými věcmi. Největší rozmach tepláků lidstvo zaznamenalo až v 70. letech minulého století, kdy se propagace rekreačního běhu nevyhnula ani Československu. Tehdy začínal svou činnost státní podnik Sportpropag a akce „Běháme s atlety“ podpořená rozhlasovým vysíláním a legendárním redaktorem Karlem Malinou.  
čtyři nohy

Zpočátku se běhalo v tvídu

Počáteční fáze výroby teplákových souprav však nebyly snadné. Zpočátku šlo o materiál, jaký lidé nosili do společnosti, tedy především kalhotovina. Tou byl hrubý tweed, jehož základ tvořila skotská ovčí vlna, a nebylo možno hovořit o nějakém pohodlí. Vůbec prvním odvážlivcem, který se nad tímto jevem zamyslel, byl Francouz E. Camuset. Pokusil se skombinovat bavlnu s žerzejovým vláknem, což bylo tehdy základem pro výrobu spodního prádla. Po několika změnách volného střihu se zrodily tepláky v podobě, jakou dnes známe.  

Do společnosti nebo na doma

Jako domácí oděv lze nosit cokoli, třeba i potrhané kousky s vytahanými koleny a povoleným pozadím. Do společnosti však musíme dbát na určitá pravidla. Mezi nimi mohou být docela zajímavé modely, např. „smart“ se zapínáním na knoflík v pase, nebo s tkaničkou. Mohou být bavlněné, s příměsí elastanu a kašmíru, polyesterové, lze je sladit jako styl tepláky – denim nebo ležérní tepláky – bílé triko. Z obuvi volíme výhradně sneakers v barvě, která ladí, a příliš neruší. Hodí se i mikina, svetr oversize, ale v každém případě nezapomínejte na spodní prádlo.

Vintage je módní trend

Vyklízíte byt po nedávno zesnulé babičce nebo prababičce? Možná se nabízí možnost, že by to chtělo zavolat OZO a nechat vše odvézt do sběrného dvora. Prosím nedělejte to. Zkuste byt po babičce vidět nikoli jako místo plných krámů, ale jako místo plných pokladů.
starý telefon
Pokud se jen trochu zajímáte o módní trendy jak v oblékání, tak v designu jako takovém, určitě jste se setkali s termínem vintage. Jedním z populárních módních trendů je právě vintage. Oč se jedná? O oblečení, nábytek, bytové doplňky v retro stylu. Přitom žádoucí je v podstatě retro styl z jakékoli doby. Žádoucí je období takzvané první republiky, stejně tak období normalizace. Někteří návrháři cíleně navrhují oblečení nebo třeba nábytek v historizujícím stylu, ale určitě je zřejmé, že největší hodnotu mají původní věci.
Například existují i módní přehlídky, které se zaměřují výhradně na vintage módu.
 květovaný šálek

Pořádně vše prozkoumejte

Proto pečlivě prozkoumejte šatník, prohlédněte si všechny kabelky, podívejte se na starý nevzhledný nábytek jinýma očima. Nábytek lze s trochou snahy úspěšně renovovat a z ohavného křesílka snadno stvoříte designerský skvost. Nechte se inspirovat na internetu. Stránek, které se zabývají vintage stylem najdete skutečně nepřeberné množství.
dřevěná komoda
A taktéž najdete celou řadu návodů, jak renovovat starý nábytek. Jak ošetřit, čím vyplnit, jak se naučit čalounit. Není to jen moderní vintage styl, k tomuto módnímu trendu totiž patří i tvůrčí až téměř umělecká činnost, kdy dotyčný dá starým věcem zcela novou tvář. Vintage nábytek vypadá velmi efektivně v kombinaci se zcela novými a moderními kousky. I zde může posloužit za inspiraci internet.
Není žádnou výjimkou, že milovníci vintage nejen že rádi navštěvují staré byty a dokáží vidět skvost ve starém krámu, ale nezřídka nacházejí budoucí vybavení na smetištích.

Výběr kabelky je důležitou součástí outfitu

V dnešní době je trh kabelkami přesycen. Máme kabelky na nejrůznější příležitosti, pro nejrůznější účely, máme kabelky řazené podle velikostí, barev, využití nebo luxusu či stylu. Můžeme si volit kabelky podle toho, jakou mají barvu, strukturu, jak se nosí nebo kolik mají vnitřní kapes, ale také podle barvy a látky a k jaké jsou příležitosti. Existují různě zdobené a vzorované kabelky, ale také kabelky zcela střídmé a bez vzorů. Můžeme si vybírat od pletených a látkových až po kožené. Máme tolik možností, že většinou ani nevíme, jaká kabelka se hodí kam a které k čemu.


Jak si tedy správně zvolit kabelku, která bude vyhovovat právě vám? Na čem záleží?

–          Musíme znát barvu
–          Styl kabelky
–          Cenový horizont
–          Co všechno v ní budeme nosit
–          Jestli chceme přes rameno nebo do ruky


Kabelka musí ladit s outfitem

Přemýšlejte nad tím, co máte v šatníku a co nosíte nejčastěji. Jaké máte svršky, jaké kabáty, jaké nosíte nejčastěji barvy? Kabelka by měla sedět barevně s outfitem. Ovšem pokud máte hodně barevných věcí, bude stačit, když zkombinujete kabelku s botami. Máte černé, hnědé, barevné? Nezoufejte.

Pokud nosíte spíše zemité barvy, můžete si dovolit kabelku jednouchou, ale barevnou – třeba zvolte raději studené barvy. Bledě modrou, starorůžovou, kobaltovou. Uvidíte, že vám tento styl sedne! Pokud máte většinu věcí černých a cítíte se nejlépe v nenápadných barvách, je načase prozářit váš outfit barevnou kabelkou. Nebojte se vzorů, obrazců, motivů ale i hodně veselých barev!


Styl je důležitý, ale nezapomeňte na praktičnost

Určitě byste měla mít více kabelek než jenom jednu. Nemůžete si vzít tutéž kabelu do práce, stejnou na odpoledne s kamarádkami, stejnou na rande a stejnou na firemní večírek. Avšak tu, kterou používáte nejčastěji, byste měla zařídit co nejpraktičtěji. Měla by mít více kapes a všechny na zip. Kabelku, kterou budete vybírat na společenské akce nebo na lepší události, volte podle šatů, které nosíte. Ideálně by to mělo být psaníčko nebo nějaká menší elegantní kabelka.

Bourání hranic módního průmyslu

Existuje celá řada žen, které stojí za tím, že se do modelingu dostává stále více různorodosti, stále více běžných lidí, kteří jsou i tak krásní V módním průmyslu mají konečně zastoupení ne jenom vychrtlé bělošky s blonďatými vlasy, ale také menšiny, lidé s handicapem, s poškozením kůže nebo ženy kyprých tvarů.

Kdo za těmito změnami stojí? Představme si ženy, které pomohly vytvořit různorodost v asketickém modelingovém průmyslu i ve světě módy jako takové.

1.       Leomie Anderson
V roce 2015 to byla modelka pro Victoria’s secret. Je neuvěřitelně upřímná a otevřeně mluví o tom, co musí mladé holky podstoupit, aby se dostaly do modelingového světa. Věnuje se rozdílům mezi černoškami a běloškami v modelingu a před pár měsíci tweetla, že zatímco bělošky obskakují desítky vizážistů, ona jako žena s tmavou pletí si musí make-up nanášet sama.

2.       Ashley Graham
Ashley je první modelka, která nesla označení plus size, tedy větší velikosti. Objevila se na obálce časopisu Sports Illustrated, Maxim, ale také Cosmopolitan. Říká, že na to, aby předváděla nádherné módní kousky, nemusí být dokonalá a štíhlá.

3.       Iskra Lawrence
Je to jedna z modelek, která se věnuje kampani za to, aby se svět dozvěděl, jak příšerné podmínky modelky mají, jak náročné je se do modelingu dostat a jak musí hlavně mladé dívky trpět, aby si modelingový status udržely. Navíc hovoří o tom, jak upravované a retušované fotky ovlivňují psychiku mladých dívek.

4.       Winnie Harlow
Tato modelka trpí nemocí vitiligo, tedy ztrátou pigmentu kůže. Ačkoli tato černoška ztrácí barvu na obličeji a na rukou, podařilo se jí dosáhnout modelingové dráhy. Winnie tvrdí, že to není její kůže, která z ní udělala slavnou modelku, ale její tvrdá práce.

5.       Hari Nef
Hari je první transgender modelka, která se dostala na módní mola pro firmy jako je H&M nebo třeba Gucci.

Jak správně vybrat kabát

Kabát, to je klíčový kousek ve vašem šatníku na studené a pošmourné měsíce pozdního podzimu, zimy, ale i brzkého jara. Můžete si jej vzít kamkoli – stačí jenom vybrat ten správný střih a najít si váš styl, který vám všestranně vyhovuje.

1.       Klasický střih
Šedá barva, to je vhodné pro ženy, které žijí minimalismem. Pakliže máte v šatníku nejvíce šedých kousků, potažmo těch černých, nejspíš je to právě kabít po kolena v tmavších šedých odstínech, který k vám bude sedět nejlépe. Nejste-li ten typ, který by nosil volné tuniky, sportovní bundy nebo otrhané džíny, jistě se budete poohlížet spíš po eleganci, vhodné do každodenního světa velkoměsta.

2.       Sportovní typ
Pokud si představujete kabát na sportovnější a volnější události, volte o něco kratší kabátek a klidně velký ohnutý límec. Je to trendy. Nejlépe myslete na převázání v pase, ale také si dobře vyberte střih kabátu. Máte-li širší boky, doporučujeme spodní část kabátu do áčka a upnutou horní část. Vypasované kabáty letí.

3.       Velbloudí srst
Pokud jste si zamilovaly světlou béžovou nebo krémovou barvu, jistě si oblíbíte trenčkoty. Doplníte-li je o zajímavou šálu nebo šátek, budete vždy elegantní a skvěle vypadající. Právě tento kabát se hodí ke kostýmkům. Nezapomeňte kombinovat velbloudí srst s pastelovými barvami a vzory květin – a to ne jenom na jaře, ale také na podzim. Vždy je dobrá doba, připomínat si rozkvetlou přírodu. Působí to přirozeně a pozitivně na naši mysl.

4.       Extravagantní kabáty
Moderní jsou právě teď huňaté kabáty, které imitují kůži nebo semiš. Tohle můžete najít na podzimních i zimních kabátech a je samozřejmé, že extravagance znamená luxus a jistou vznešenost. Jako výsostná elegance, to je samozřejmé. K těmto kabátům se hodí svetry, úzké černé kalhoty nebo kalhotový kostýmek jednolité barvy.