Někteří odborníci tvrdí, že děti z posledních generací, jsou stále více vyspělé oproti stejně starým dětem před deseti lety. Hrají si s jinými hračkami, chovají se jinak, používají a rozumí jiným věcem. Není již neobvyklé zpozorovat, že před vámi u pokladny bude dvanáctileté dítě platit platební kartou, přestože, jak se zdá, je to naprosto zbytečné.
Konzervativní typy rodičů se této modernizaci snaží zabránit, i když mnohdy dochází k nevyhnutelnému. Smířit se s tím, že naše děti jsou dospělejší, než jsme kdysi bývali my, je však poměrně těžké.
Sociální sítě – ano či ne?
Můžeme své dítě znát sebe lépe, jedno je však nad míru jisté. Pokud je nějaká věc nebo aktivita trvale zakazována, s velkou pravděpodobností ji bude chtít dítě dříve nebo později vyzkoušet.
Jistěže je složité vysvětlit určitá rizika sociálních sítí osmiletému dítěti, protože jim přesto pravděpodobně nebude tolik rozumět. Zároveň však není řešením tyto aktivity dítěti zakázat. Dobrým způsobem je vymezení hranice, od kdy si myslíte, že je například Facebook pro dítě vhodný. Při uplynutí této doby můžete dítěti sami s vytvářením profilu pomoct a některé věci mu vysvětlit přímo. Bude to pro vás daleko lepší, protože budete mít lepší přehled o jeho aktivitě.
Na co upozornit
Když prohledáte internet, najdete tu spoustu různých videí a programů, na kterých jsou nástrahy sociálních sítí dobře předvedené. Můžete na nich spoustu věcí dítěti ukázat:
– S kým se zde má „kamarádit“ – vysvětlete dítěti nebezpečí falešných profilů
– Co zde zveřejňovat – mějte pod kontrolou, zda zde dítě nebude umisťovat příliš mnoho fotek, nebo fotky nevhodné
– Jak se zde chovat – mnoho lidí často lituje slov, které na profil napsali v mládí, pokuste se tomu zabránit
Nesnažte se dítěti vše zakazovat a rozhodně ho nešpehujte. Podejte mu pomocnou ruku, ale příliš se nevnucujte. Je dobré mít vše pod kontrolou, ale ne za každou cenu.
WWW neboli vychytávky při surfování
Internet je zcela běžnou každodenní součástí našeho života. Ale zajisté přijdou vhod užitečné rady, jak si lze mnohé usnadnit, vyhledat či učinit pro lepší zabezpečení.
Google a vyhledání neúplné fráze
Především se jedná při hledání na internetu části textu písně, kterou jsou slyšeli, ale pamatujete si pouze několik slov. A vyhledávač vám nepomohl. Kamarád google pomůže. Při zadání ve vyhledávači postačí pouze nahradit slova, která právě neznáte hvězdičkou. Tím je tak zcela zvýšena možnost, že bude nalezeno to, co konkrétně potřebujete. Oproti pouze zadání původně jen několika slov.
Soukromí v rámci prohlížení při surfování na internetu
Asi jen malá část populace má představu o používání anonymního režimu. A to zejména se týká těch, kdo brouzdají na internetu v zaměstnání. Je dobré vědět, že takřka všechny aktuální prohlížeče disponují možností používání internetu v soukromém režimu, tj. v utajení. Tím je tak zaručeno, že veškerá činnost na internetu není nikde zaznamenána a uložena v historii daného prohlížeče. Tuto alternativu lze využít i samozřejmě doma, jestliže k počítači má přístup více členů v domácnosti. Ohledně nastavení soukromého režimu je vždy třeba se řídit pokyny daného prohlížeče.
Zpomalení přehrávání videa na Youtube
Nejen hudbu a zábavné scénky, filmy, alba, videoklipy apod. lze zpomalit v rámci přehrávání na Youtube. Tato vychytávka přijde vhod, jako je například pořízení fotografie z videa, ale zejména v případě návodu v rámci vaření, pletení, atd. Kdy si tak vše můžete zpomaleným přehráváním lépe nastudovat. Je to jednoduché! Postačí podržet mezerník a rychlost přehrávání se automaticky začne zpomalovat.
Razantní úklid na síti
Spousta věcí je rozptylujícím elementem při používání internetu. Zbytečně okrádají o čas. Důležitá maximální koncentrace na práci je prioritou. Jak tento problém regulovat? Postačí využít užitečný software, který je efektivním pomocníkem, jako je například Cold Turkey. Je volně ke stažení a bude tak nápomocen, aby nedocházelo k návštěvě nepotřebných stránek.
Některé internetové stránky i aplikace je reálné uzamknout prostřednictvím nastavení časovače, tj. tak bude zcela eliminována návštěva sociální sítě po dobu nezbytně nutnou k výkonu práce. Užitečná aplikace je SelfControl.
A pro copywritery a všechny pisálky je unikátní aplikace WriteOrDie. Jestliže přestanete psát, aplikace vás upozorní hlasitým alarmem. Při nastavení nejpřísnější verze vám budou dokonce písmenka aplikací mazána!
Jak fungují internetové vyhledávače
Hledáte-li nějakou informaci na internetu, nejlepší nebo nejlevnější zboží, program kina, obrázky nebo filmy, pak zcela jistě použijete internetový vyhledávač. U nás jsou nejpopulárnějšími vyhledávači český Seznam a mezinárodní Google.
S tím jak se od počátku devadesátých let rozvíjel internet, rozvíjely se i vyhledávače. Dříve bylo hlavním kritériem pro optimální funkci vyhledávačů zadávání těch správných klíčových slov do článků, a tak bylo možné objevit tak krkolomné texty, že vám z neustálého opakování slov zmizel smysl článku nebo internetové nabídky. Dnes se vyhledávače zaměřují hlavně na obsah webových stránek, a proto se autoři článků a online magazínů snaží svým čtenářům nabídnout co nejpestřejší obsah.
Google a Seznam využívají takzvané automatické softwarové roboty, kterým se také říká spidery nebo crawlery. Tito roboti neustále sledují obsah internetu a navštěvují neuvěřitelnou rychlostí stránku po stránce, kterou tak zvaně indexují. Indexy vytvářejí z každého hypertextového odkazu (většina lidí to zná jako adresu nebo link) na celé síti a budují si tak vlastní seznam, který na základě obsahu dané stránky vyhodnocují jako relevantní nebo nerelevantní. Metodiku, kterou vyhledávače určují relevantnost, neznáme, ale zpravidla jde o analýzu obsahu stránky a množství odkazů, které na ní směřuje. Důležitý je také popisek webu. Google má prý několik stovek kritérií podle nichž se sortují vyhledávané stránky.
Tomu, aby se právě Vaše stránky objevovaly na prvních místech ve výsledcích vyhledávání, se věnuje řada profesí, například SEO specialisté, kreativní copywriteři, linkbuideři a další nová odvětví.
Důležité je také hodnocení Page Rank. Jedná se o algoritmus, který vyhodnocuje důležitost webových stránek podle stupnice 0 – 1. Page Rank je vypracován na základě toho, kolik stránek na danou adresu odkazuje. Také samozřejmě počítá s důležitostí odkazující i odkazované stránky.
Práce vyhledávačů je věda. Na druhou stranu optimalizovat stránky pro vyhledávač je také hodně složitý úkol.
Kterých chyb se na webu vyvarovat
Víte, jak si na internetu zajistit pevné místo vašich webových stránek a zrovna tak pravidelné návštěvníky a čtenáře webu? Začít je možné tím, že se především vyvarujete častých chyb, které vyženou vaše návštěvníky webu ještě dříve, než na vaše stránky poprvé kliknou.
Především vsaďte na jednoduchost.
Nejjednodušší cestou je výběr vhodného nástroje pro vytváření vašeho webu. To vám dá do rukou velkou konkurenční výhodu. Převážná většina uživatelů internetu nesleduje trendové webdesigny.
Webová stránka nemá žádný plán a cíl
Kvalitní web se v současné době neobejde bez přípravy. Dobře tedy rozvažte:
ü Pro koho svoje webové stránky vytváříte.
ü Jaký vzhled webu vaše čtenáře a návštěvníky zaujme.
ü Co všechno můžete svým návštěvníkům na webových stránkách nabídnout.
ü Co je cílem webu, kterého zamýšlíte dosáhnout.
Tedy, ve zkratce, než začnete tvořit svůj vlastní web, odpovězte si na tyto otázky:
ü Pro koho webové stránky děláte?
ü Jak chcete, aby web vypadal?
ü Jaký obsah návštěvníkům nabídnete?
ü Jaké jsou vaše cíle?
Nepřehledná domovská stránka
Domovská stránka je jednou z nejdůležitějších věcí na webových stránkách. Základem domovské stránky je viditelný titulek, který návštěvníky obeznámí s tematickým zaměřením vašeho webu. Je velice důležité upoutat pozornost návštěvníků a vzbudit v nich zájem. Právě titulek a podtitulek, případně i slogan, na domovské stránce, jsou k tomu ideální.
ü Velmi důležité na webové stránce je také menu. Samotné menu by nemělo mít příliš mnoho položek. Ideální je počet položek do osmi, s výjimkou e-shopů. Zároveň by mělo být pro návštěvníky srozumitelné.
ü Myslete především na to, že domovská stránka vašeho webu je něco jako výloha. To znamená, že reprezentuje úroveň vaší webové stránky. Takže čím přehlednější stránky, tím lépe vynikne vše ostatní a podstatné.
Ten nejlepší služebník
Internet je samozřejmě služebník, bez kterého si neumíme představit svůj život. Šetří nám čas, informuje nás, vyřídíme díky němu spoustu věcí. Potřebujeme ho. Potřebují ho i naše děti. Je běžné, že ho využívají ke studiu už na základní škole. Mít v tomto ohledu předsudky rozhodně není dobré.
Využíváme především tyto služby:
- internetové bankovnictví
- shánění informací (spoje, kulturní akce, encyklopedické znalosti atd.)
- internetové obchody
- objednávka služeb
- komunikace s klienty i s přáteli
- rezervace kulturních, sportovních a dovolenkových akcí
- ke hledání lepší práce
V zaměstnání i v soukromém životě
Internet nám pomáhá v zaměstnání i v soukromém životě. Přesto přináší určitá rizika a to rozhodně nejen pro děti. Jaké jsou nejsilnější zápory internetu?
- Je to žrout času, člověk na něm stráví mnohem více času, než je nezbytně nutné
- I když otevírá možnosti, zároveň nás omezuje. Otevírá dveře do světa na straně jedné a na straně druhé vede lidi k izolovanosti, protože díky internetovým kontaktům zapomínáme často na ty skutečné.
- Učí nás vidět vše zjednodušenou optikou. Google je všemocný, mnoho lidí nehledá validní informace prostřednictvím knih.
- Internetové vztahy jsou velmi povrchní.To lidi zbavuje empatie, hloubky.
- Současné internetové hry posouvají vnímání reality docela jiným směrem. Posilují agresivitu, oddělují člověka od jeho povinností a dalších běžných záležitostí, které patří k životu.
- Nabízí přemíru informací, které člověk není schopen zhodnocovat.
Rozhodně stojí za to si tato rizika uvědomit, protože život je příliš krátký, abychom ho strávili na internetu. Nepodceňujte tato rizika. Dejte si denní limit a ten nepřekračujte. Místo facebooku raději navštivte své přátele doma nebo si s nimi domluvte schůzku v kavárně. Místo hraní „onlajnovek“ zkuste navštěvovat třeba šachový klub.