Auto na sněhu

Je to problém, se kterým se potýkáme pravidelně v období, když začnou mrazivé zimní dny. Sníh na silnici prostě udělá vždy méně radosti než třeba na horách na sjezdovce. Když je na silnici ledovka a sníh, opravdu je lépe nikam nevyrážet. Riskovat nebezpečnou nehodu je skutečně zbytečné! Ovšem i v situaci, když to nevypadá tak hrozně a rozhodneme se   auto nastartovat, je na místě maximální opatrnost! Přinášíme pár tipů, jak na jízdu v zimě. 
stopy pneumatik ve sněhu
Nestartujeme, pokud to není skutečně nutné
Když nikam nepojedeme a rozhodneme se vyčkat, jak se situace na silnicích vyvine, bourat určitě nebudeme. Nechat auto raději doma je samozřejmě nejméně riskantní řešení. I když jsme si jako řidiči jistí a jezdíme opatrně, je větší šance, že se staneme nechtěnými účastníky havárie, kterou způsobí někdo jiný.
jízda ve sněhu 
V zimě auto častěji kontrolujeme
V zimě je prostě cesta často mnohem náročnější než v letním období a můžeme se častěji ocitnout v nouzi. Kontrolujeme stav paliva, baterie, vybavení vozu. Například výstražný trojúhelník či reflexní vesta jsou kousky, které by rozhodně chybět neměly. Do kufru přihodíme nějaké teplé oblečení a deku, sněhovou lopatku a něco na podložení kol (třeba kus starého koberce). Také nikdy nezapomeneme na mobil s nabytou baterií!
 
Trasu vždy plánujeme
Vždy si předem rozmyslíme, kudy pojdeme. Cesta musí být co nejbezpečnější. Nejlepší je využít hlavní cesty, kde jezdí i linky autobusů. Budou ošetřeny posypem pravděpodobněji než silnice nižších tříd. Pokud je to možné, vyhneme se úsekům, kde je cesta moc strmá. Ve svahu ledovka může způsobit ještě více problémů.
 auta ve sněhu
Jedeme opatrně a šetříme brzdy
Opatrnosti není nikdy dost a v zimě to platí dvojnásob. Jedeme pomalu, věnujeme pozornost jen řízení a silnici! Jet rychle a pak prudce brzdit může skončit na zimní silnici hodně špatně. Výsledkem bývají bohužel mnohé smrtelné nehody. Brzdíme málo a plynule, abychom nedostali auto do smyku, který na zledovatělé vozovce hrozí ostatně stále, i když se jen „popojíždí“.

Jak se starat o automobil po technické stránce

Je všeobecně známo, že Češi jsou zkrátka kutilové. Však si jistě mnozí vybaví tatínka či souseda ležícího pod kapotou automobilu, jak s veškerou snahou se snažil zajistit opravu svépomocí. Nicméně doba znatelně pokročila. Technika jde velmi rychle vpřed. Stejně tak automobily jsou čím dál více složitějším rébusem v rámci opravy. Dnes už je samozřejmostí spíše využití služeb v rámci opravy. Co vše je však nutné sledovat, kontrolovat a udržovat po celý rok?

jízda po silnici

Servisní pravidelné kontroly

Při pořízení nového vozidla máte v dokumentaci i předepsané servisní kontroly od výrobce. Jestliže jste si však pořídili již ojetý automobil, nemusí to být v tomto případě součástí v rámci jeho koupě. Je optimální alespoň jednou za rok uskutečnit servisní kontrolní prohlídku. Nebo i dříve v případě najetí vyššího počtu kilometrů, tj. většinou se jedná o ujetí okolo třiceti až padesáti tisíc kilometrů. Proč jsou servisní prohlídky důležité a včem tkví jejich značný efekt

Výměna pneumatik

Zimní pneumatiky jsou ze zákona předepsané. Na zimních pneumatikách musíte jezdit od prvního listopadu až do konce měsíce března. Výměna pneumatik je tedy vždy na letní a na zimní. Jsou však tací řidiči, kteří jezdí jen v létě, tudíž se jich výměna na zimní netýká.

výměna kol

Světla svítí aneb kontrola světel

Optimální je kontrola světel před každou jízdou. V případě nefunkčnosti vás čeká pokuta. Mnohdy je tento fakt podceňován, zejména v případě, že jezdíte jen v rámci popojíždění po městě či máte automobil, abyste se mohli snadněji dostat do práce. A přitom tato kontrola nezabere čas.

Doplnění kapalin aneb i plechový fešák dodržuje pitný režim

O jaké kapaliny či tekutiny se konkrétně jedná? Je to voda do ostřikovačů, chladicí a brzdová kapalina a motorový olej. Pokud auto nemá potřebné množství kapaliny a motorového oleje, může dojít k závadě na motoru.

Motorový olej je třeba měnit po roce nebo i dříve po určitém počtu najetých kilometrů. Zatímco brzdová kapalina vydrží až po dobu tří let a chladicí stačí vyměnit po dvou letech.

nové gumy

Výměna klimatizace a její podstata

Je třeba si uvědomit, že klimatizace je součástí vybavení automobilu a i ta potřebuje kontrolu a údržbu. Výměnu nevyjímaje. Je doporučeno jednou ročně vydenzifikovat klimatizaci a postarat se o doplnění chladivem.

Autonomní vozidla

K nehodám na silnicích dochází velmi často. Ve většině případů je viníkem člověk. Pokud by ale havaroval automobil řízený počítačem, lidé by asi tuto chybu vůbec neakceptovali. A to i přesto, že nehodovost samořízených aut je nižší než u aut řízených lidmi. Jak by se vůbec takovéto vozidlo chovalo v případě dopravní nehody?

Masivní rozvoj plně autonomních vozidel však ještě nedospěl k dostatečnému vývoji, proto jsou tato auta teprve v testovacím provozu v několika amerických státech. A bude trvat ještě mnoho let, než bude možné dosáhnout požadované přesnosti.

Autonomní vozidla by v budoucnu měla zvýšit bezpečnost na silnicích v celé EU. Než ovšem tato vozidla začnou jezdit po silnicích, je potřeba ještě mnoho testů nejen technické spolehlivosti, ale také samotného chování vozidel v provozu.

Je také potřeba zodpovědět několik otázek, které se týkají řidičské způsobilosti těchto vozidel.
1.       Jak autonomní vozidla rozpoznají pravidla silničního provozu?
2.       Jak se budou vozidla chovat k chodcům a cyklistům?
3.       Jak budou vozidla komunikovat s vozidly, které bude řídit člověk?

Autonomní vozidla by v budoucnu mohla vyřešit hned několik problémů:
ü  Přispěla by k vyřešení problému nezodpovědných řidičů.
ü  V husté dopravě je řízení velkou ztrátou času. Hodiny za volantem by se daly využít k produktivní činnosti, odpočinku nebo zábavě.
ü  Řidičům autonomních vozidel by se při vykonávání práce uvolnily ruce, takže by se mohli věnovat další práci, například administrativní.
ü  Zvýšila by se bezpečnost silniční dopravy.

Než se autonomní vozidla dostanou na trh EU, bude zapotřebí zdokonalit ještě mnoho nevyřešených otázek a úkolů. Především se musí ověřit a schválit dostupné asistenční systémy, jako je systém přizpůsobení rychlost, automatický systém pro nouzové brzdění a další systémy. Také se bude muset aktualizovat směrnice o řidičských průkazech a zapotřebí bude také vytvořit nový právní rámec pro schvalování nových vozidel.

Vybrat si ten správný vůz

Pro požitek z jízdy, ale především naše bezpečí, je důležitým krokem, si zvolit vždy co nejlépe. Mnozí z nás, dávají při výběru vozidla přednost druhům moderním a novým, mnozí spíše preferují ojeté vozy, které si dají do kupy. Pro všechny z nás, jsou priority výběru rozdílené, ale vždy bychom si měli dávat pozor ve všech případech, aby nám náš nový miláček v garáži, dělal jen radost i nám pomáhal.

Co jejich vybavenost?

Automobilky dnes používají množství zkratek a názvů, ve kterých je těžké se vyznat, zvlášť když na rozdíl od sjednoceného ABS existují pro stejnou funkci u různých značek různé názvy. Vždy se dobře informujte, co nabízené auto vlastně umí a pokud to jen trochu jde, funkčnost si sami vyzkoušejte. Rozdíly v tom, jak systémy značku od značky fungují, mohou být totiž leckdy zásadní.

Co je pro nás potřeba vědět:

–          palivo a jeho druh
–          spotřeba
–          druhy vybavenosti
–          technický stav
–          najeté kilometry
–          celkový stav
–          typ motoru

Každé z automobilů jsou jinéa na mnohé z nich, jsou náhradní díly drahé a nedostupné. Je potřeba si dávat veliký pozor i na zvolený typ a značku vozu. Poradí odborníci, servisy, informace z internetu a specialisté, kteří takovému tématu, dobře rozumí.

Značky nejprodávanějších vozidel

Mezi nejprodávanější vozidla, která jsou oblíbená, se řadí druhy a značky, jako jsou:

–          Ford
–          Citroen
–          Mercedes Benz
–          Nissan
–          Renault
–          Volkswagen
–          Fiat
–          Škoda
–          Peugeot
–          Iveco
–          Mitsubishi

Dle fantazie i potřeb každého z nás, si pak zvolíme typ a druh vozidla, jeho vybavenost, palivo i spotřebu, výkon a mnoho dalšího.

Nákup z bazaru, riziko či nikoliv?

Pokud se chystáme koupit vozidlo a nevíte si rady, jaké druhy i značky si vybrat, je nejjednodušší variantou, samotná pomoc i dostupné informace na internetu. Zde najdete všechny rady i typy, jaké druhy si zvolit, jejich ceník i rady a informace o nákupu z bazaru. Je pravdou, že ne vždy se vyplatí nakupovat ojetá vozidla z bazarů, kde vám nabízí kvalitní vozy bez poškození a v pravém slova smyslu tomu tak není.

Nenechte se napálit lacinými prodejci a raději se před výběrem, jděte poradit i si samotné auto vyzkoušet.
Sen o miláčkovi, který nás bude všude vozit, se může splnit všem z nás.

Splnit si svůj sen je tak jednoduché

Pokud jste milovníky motorek či snad moderních čtyřkolek, věřte, že splnit si svůj sen a pořídit nějakou takovou krasavici, můžete také. V první řadě si chce říct, k jakému účelu nám bude daná čtyřkolka sloužit. Můžeme si koupit druhy, jako jsou:

–          pro práci
–          pro závodění
–          pro odpočinek i relaxování
–          jako náš koníček

Vždy ale musíme dobře znát naše požadavky, cenu, ale i samotný technický stav dané čtyřkolky.

Druhy oblíbených vozidel

Pro naši lepší orientaci, si představíme druhy čtyřkolek, jaké se vyrábí a na jakých smíme jezdit.

Pracovní čtyřkolky se vyrábí s pohonem 4×4 a je u nich automatická převodovka, takže my přidáváme plyn a mačkáme brzdy. Jsou mnohem mohutnější a více propracované na bezpečí a jejich nevýhodou je větší spotřeba, než u jiných druhů.

Sportovní čtyřkolky, mají náhon jen na přední stranu. Jsou poměrně lehké a mají i svoji nevýhodu. Jejich oplastování neskýtá takovou ochranu jako je tomu u pracovních druhů čtyřkolek. Samozřejmě jsou, jak už z názvu vyplývá, dělané především na sport a nikoliv na žádnou pracovní aktivitu, jako je převoz materiálů či tahání přívěsu.

Na trhu existují nové i moderní druhy, jaké jsou v kombinacích všeho dohromady. Aby byl výběr správný, je nutné si daný typ čtyřkolek osahat a projet, abychom věděli, co od nich smíme čekat.

Podle toho, k jakému účelu budeme dané druhy využívat, je dobré si dobře zvolit. Auto moto a nabídky všech variant, typů i druhů, je na internetu nespoutaně mnoho.

Dokonalý zážitek z jízdy

Abychom měli správně vybráno, musíme si uvědomit, zda jsou pro nás čtyřkolky koníčkem či nám budou sloužit pro naši práci. Potom, je už samotný výběr lepší, snazší a výhodný. Krásným zážitkem je, vlající vítr ve vlasech, který mnozí z nás milují. Protože jsou čtyřkolky bezpečnější než klasické druhy motorek, a také stojí méně peněz, jsou oblíbené a žádané.

Moderní druhy a bezpečné varianty

Mezi nejznámější druhy čtyřkolek, patří:

–          dětské čtyřkolky
–          elektrické
–          4WD
–          pracovní
–          sportovní
–          silniční

Podle toho, zda je libo učit jezdit vaše malé ratolesti, či snad je výběr druhů pro vás, si určíme takové varianty, jaké nám všem, dají jen bezpečí, pohodovou jízdu, klid a komfort, který tolik milujeme. Vybrat si správný druh, není dnes vůbec problém a samotná jízda pak, je naším zážitkem na celý život.