Prezident státu Palau na stejnojmenném ostrově do budoucna plánuje, že na ostrově vybudují rekreační zábavu pouze pro ty nejbohatší návštěvníky. Podle této strategie by byly povoleny pouze pětihvězdičkové a vyšší hotely.

Z jakého důvodu se pro tuto strategii prezident rozhodl?
Hlavním důvodem tohoto plánu nejsou peníze, jak by se mohlo v první chvíli zdát, ale omezení turistického provozu na tomto ostrově. Existuje zde nebezpečí, že by začalo docházet k porušování životního prostředí tohoto ostrova, ale také blízkého okolí.

Z toho důvodů se prezident státu Palau pokusí zasadit o to, aby si pobyt na ostrově mohli dovolit jenom opravdu bohatí. Turistická návštěvnost se tak sníží a ostrov a jeho nejbližší okolí už nebude podléhat nebezpečí zničení.

·         Pokud plánujete výlet na Palau, nejspíš byste si měli pospíšit
Zákon, který by povoloval otevírat pouze pětihvězdičkové hotely je momentálně v jednání. Domorodé obyvatelstvo i vláda však doufají, že zákon projde. Ostrovní stát také doufá, že právě tohle bude motivovat movité hosty, aby sem přijeli. Větší část peněz z těch, které zde lidé utratí, půjde na ochranu a záchranu korálových útesů, které se táhnou podél ostrova.

Číňané Palau doslova zaplavili

V posledních letech na Palau jezdí čínští turisté, kteří sem ovšem míří v tisících. Pro tak maličký ostrov je takový nával hrozbou, jelikož křehký ekosystém, který zde panuje, není na tolik lidí připraven. Navíc příjmy z těchto velkých skupin nebyly dostatečně velké na to, aby ostrov mohl zaplatit ochranu těchto korálů.

–          Prezident Palau se ve sněmovně na počátku ledna vyjádřil jasně. Uvedl, že si přeje, aby stát Palau prosperoval a aby zůstal takto krásný zachovaný pro celé generace. Ovšem s přílivem turistů, kteří zde jezdí po stovkách a tisících, se nedá takto citlivý a křehký ekosystém udržet v provozu a bez porušení. Navíc se ostrov potýká s nedostatkem peněz na ochranu prostředí, které turisté v takových návalech ničí.

Palau

–          Leží pět set kilometrů od Filipín
–          Je sestaven z celkem šestadvaceti malých ostrovů
–          Většina jeho ostrovů není osídlena
–          Na těchto ostrovech se rozkládá neobjevená příroda, která je součástí národního parku Palau
–          Žije zde sotva dvacet tisíc lidí
–          Palau překypuje nádhernému tyrkysovými lagunami a korálovými útesy

Published by si-sawa.cz