Odkud se vlastně vzaly tepláky a proč se s nimi dnes nadělá tolik řečí? Ve společnosti jsou přijímány velice různorodě, někteří z nás je odsuzují jako povrchní a nevhodný způsob odívání, jiní na ně nedají dopustit a nosí je ve volném čase a dokonce i v zaměstnání. Pravdou je, že jsou akceptovány všemi lidmi bez rozdílu jako sportovní oděv.

cvičení na hřišti

A tím to vlastně celé začalo. Teplákové soupravy byly doménou především běžců. Hluboké kořeny sahají až do novodobých olympijských her na konci 19. století, lidé se chtěli špičkovým atletům podobat a běžci na ulicích byli dokonce podnětem pro městské strážníky, kteří se domnívali, že jde o lupiče, co prchají v lehkém oděvu s ukradenými věcmi. Největší rozmach tepláků lidstvo zaznamenalo až v 70. letech minulého století, kdy se propagace rekreačního běhu nevyhnula ani Československu. Tehdy začínal svou činnost státní podnik Sportpropag a akce „Běháme s atlety“ podpořená rozhlasovým vysíláním a legendárním redaktorem Karlem Malinou.  
čtyři nohy

Zpočátku se běhalo v tvídu

Počáteční fáze výroby teplákových souprav však nebyly snadné. Zpočátku šlo o materiál, jaký lidé nosili do společnosti, tedy především kalhotovina. Tou byl hrubý tweed, jehož základ tvořila skotská ovčí vlna, a nebylo možno hovořit o nějakém pohodlí. Vůbec prvním odvážlivcem, který se nad tímto jevem zamyslel, byl Francouz E. Camuset. Pokusil se skombinovat bavlnu s žerzejovým vláknem, což bylo tehdy základem pro výrobu spodního prádla. Po několika změnách volného střihu se zrodily tepláky v podobě, jakou dnes známe.  

Do společnosti nebo na doma

Jako domácí oděv lze nosit cokoli, třeba i potrhané kousky s vytahanými koleny a povoleným pozadím. Do společnosti však musíme dbát na určitá pravidla. Mezi nimi mohou být docela zajímavé modely, např. „smart“ se zapínáním na knoflík v pase, nebo s tkaničkou. Mohou být bavlněné, s příměsí elastanu a kašmíru, polyesterové, lze je sladit jako styl tepláky – denim nebo ležérní tepláky – bílé triko. Z obuvi volíme výhradně sneakers v barvě, která ladí, a příliš neruší. Hodí se i mikina, svetr oversize, ale v každém případě nezapomínejte na spodní prádlo.

Published by si-sawa.cz