Pamatujete si na situaci před asi patnácti lety, kdy začala kupní síla, hrubý domácí produkt, ale také světové hospodářství a ekonomika prudce klesat? Zdá se, že období poklesu je na ústupu a blíží se lepší časy. Zatímco před deseti lety měla Česká republika kupní sílu pod sedmdesáti procenty, letos se toto procento dostalo nad číslovku osmdesát.


Stagnace

Mezi roky 2010 a 2013 česká kupní síla i ekonomika stagnovala a statistikové provolávali slávu, jelikož konečně přestala klesat. Nyní jsme v mírném nárůstu, a to tak dobrém, že nám to zvyšuje hrubý domácí produkt, který táhne kupní síla.


Vyspělé země západu

Česká republika so za poslední tři roky velice polepšila, avšak ještě stále to nestačí na vyspělé země západní Evropy nebo na země Spojených států, Kanady či Japonska. Přesto jsme se dokázali dostat do střední úrovně kupní síly mezi zeměmi. V Evropě máme vyhrazeno padesát šest procent průměru Evropy, což není vůbec špatné číslo.

Předpoklad na nejbližší roky

Podle studií se České republice v nejbližších deseti letech nepodaří dohnat nejvyspělejší země Evropy. Před námi je kromě Slovenska také Slovinsko, Estonsko i Litva.

Jak vypadá index úrovně kupní síly napříč Evropou za ok 2016?
1.       Lichtenštejnsko, s úrovní čtyři sta šedesát procent
2.       Švýcarsko, s úrovní tři sta devět procent
3.       Lucembursko, s úrovní dvě stě dvacet procent
4.       Norsko, s úrovní dvě stě čtyři procent
5.       Island, s úrovní sto osmdesát procent

Další v pořadí:
22. Slovinsko (75%)
23. Estonsko (61%)
24. Slovensko (59%)
25. Litva (57%)
26. Česko  (56%)

Pořád jsme na tom ale lépe než jiné středovýchodní a východní části Evropy. Česko stále platí za přechod mezi chudým východem a bohatým západem, ale rozdíly už nejsou tak markantní, jako tomu bylo v minulosti. Dá se říct, že bohatou oblast dnes tvoří Praha a některá města v západních Čechách, ale také některé metropole na Moravě.

Published by si-sawa.cz