Projděte dveřmi umístěnými v padacím mostě a dopřejte si velkou dávku historie v kostce. Právě jste se ocitli na velkém nádvoří Státního hradu a zámku Frýdlant v Čechách, odkud se nesměle rozhlížíte po všech budovách. Vidíte hrad ze 13. století doprovázený téměř padesátimetrovou věží Indicou, zámeckou kapli a také obě křídla zámku. Nemá cenu otálet, před sebou máte jako na dlani túru staletími.

Rytířskou cestou se, popadajíce dech, dostanete až do gotického hradu a poté už následuje smršť rodů – Bibrštejni, Redernové, Gallasové, Clam-Gallasové. Mocné šlechtické rody, které přestavovaly, nakupovaly, prodávaly, ale i vymíraly a přicházely o celý majetek. Peníze a moc ale netřímali v rukách jen muži, i ženy se zapsaly mohutně zlatým perem do svých rodových kronik. Své by jistě mohla vyprávět Kateřina z Redernu, osoba, která je svým duchem spjata s Frýdlantem dodnes.

Rodové linie narušila jen jedna postava. Vojevůdce Albrecht z Valdštejna sice na hradě příliš dlouho nepobyl, ale i tak po sobě zanechal mnoho stop. Do tajů jeho zajímavého pověrčivého života se přenesete nejen díky poutavému výkladu průvodců, ale i díky výjevům z jeho života.

Zámecká kaple odkrývá pozoruhodnou náboženskou toleranci, neboť v ní najdete hned dva oltáře. To by nebylo samo o sobě nic zvláštního, pokud by nebyl jeden katolický a druhý evangelický. Velká vymoženost je i prampouch, který umožňoval přechod suchou nohou z hradu do kaple.
Renesanční zámek představí bohatě zařízené dámské i pánské patro, suvenýry ze zámořských cest i ruční výrobky z českých krajů. Nejnovější kastelánské křídlo z 60. let 19. století prohlídku zakončí zajímavými uměleckými díly.

Velmi netradičními částmi prohlídky jsou návštěva expozice dýmek, zbrojnice či zámecké kuchyně, které vaše putování velmi oživí. Zbrojnici si vychutnají především znalci válečného umění, kteří zde narazí na lovecké i vojenské zbraně od 12. století do počátku 20. století. Kuchyně pak často překvapí vůní zámeckých koláčů upečených v původních kamnech.

Published by si-sawa.cz