Elektronika
Že časté koukání do obrazovky počítače očím nesvědčí, víme moc dobře. Příčina ale není taková, že by sám počítač či jiné přístroje oči kazily. Jde spíš o to, že špatně zaostřujeme a díváme se moc dlouho z jedné vzdálenosti. Velmi pomáhá občas zaostřit na vzdálenější bod, odhlédnout od práce, aby oči nezlenivěly. Je to odpočinek jak pro zrak, tak pro mysl.
světlo lampy.jpg
Osvětlení
Správné osvětlení šetří náš zrak . Fakt je to asi zřejmý, přesto jej mnozí ignorujeme. Očím je přirozené světlo žlutější, podobné slunečnímu svitu. I svíčka to splňuje, i když představa čtení si za svitu loučí je dnes spíše úsměvná a také poměrně riskantní. Naopak osvětlení bílé, či až namodralé, nám velmi škodí. Mohou z něj řezat oči a způsobovat jiné nepříjemnosti, citlivější jedinci stěží zvládají v takovém prostředí pracovat. Modré světlo navíc potlačuje vyplavování spánkového hormonu melatoninu a dlouhodobé vystavení modrým tónům může způsobit i zdravotní problémy. Na počítačích i tabletu používejte programy přizpůsobující jas a barvu světla denní době. A pokud možno, nějakou dobu před spánkem je vůbec nepoužívejte. V noci jsou nejméně rušivé načervenalé tóny světla.
pšeničné pole.jpg
Vrozené vady
Pokud jste odmalička krátkozrací či dalekozrací, těžko říci, zda vám je čím pomoci. Jsou lidé, kteří pravidelným očním cvičením zrak zdokonalili a lze odhadnout, že cviky vám neuškodí, svalům pomůžete a svou schopnost ostření o něco zlepšíte. Zrakové poruchy často ale souvisí s délkou oka a tam jde o jev pouze fyzikální – světlo se láme pod určitým úhlem a pokud se paprsky na sítnici nesetkají v jednom bodě, vidíte rozmazaně. U astigmatismu se navíc přidává různorodé zakřivení rohovky. V případě opravdových vad, a ne pouhých nepříjemných jevů, proto rozhodně doporučuji radu a péči odborníků.

Published by si-sawa.cz