Internet je samozřejmě služebník, bez kterého si neumíme představit svůj život. Šetří nám čas, informuje nás, vyřídíme díky němu spoustu věcí. Potřebujeme ho. Potřebují ho i naše děti. Je běžné, že ho využívají ke studiu už na základní škole. Mít v tomto ohledu předsudky rozhodně není dobré.
 
Využíváme především tyto služby:

 1. internetové bankovnictví
 2. shánění informací (spoje, kulturní akce, encyklopedické znalosti atd.)
 3. internetové obchody
 4. objednávka služeb
 5. komunikace s klienty i s přáteli
 6. rezervace kulturních, sportovních a dovolenkových akcí
 7. ke hledání lepší práce

 

V zaměstnání i v soukromém životě

Internet nám pomáhá v zaměstnání i v soukromém životě. Přesto přináší určitá rizika a to rozhodně nejen pro děti. Jaké jsou nejsilnější zápory internetu?

 1. Je to žrout času, člověk na něm stráví mnohem více času, než je nezbytně nutné
 2. I když otevírá možnosti, zároveň nás omezuje. Otevírá dveře do světa na straně jedné a na straně druhé vede lidi k izolovanosti, protože díky internetovým kontaktům zapomínáme často na ty skutečné.
 3. Učí nás vidět vše zjednodušenou optikou. Google je všemocný, mnoho lidí nehledá validní informace prostřednictvím knih.
 4. Internetové vztahy jsou velmi povrchní.To lidi zbavuje empatie, hloubky.
 5. Současné internetové hry posouvají vnímání reality docela jiným směrem. Posilují agresivitu, oddělují člověka od jeho povinností a dalších běžných záležitostí, které patří k životu.
 6. Nabízí přemíru informací, které člověk není schopen zhodnocovat.

 
 
Rozhodně stojí za to si tato rizika uvědomit, protože život je příliš krátký, abychom ho strávili na internetu. Nepodceňujte tato rizika. Dejte si denní limit a ten nepřekračujte. Místo facebooku raději navštivte své přátele doma nebo si s nimi domluvte schůzku v kavárně. Místo hraní „onlajnovek“ zkuste navštěvovat třeba šachový klub.

Published by si-sawa.cz