V naší republice jsou místa, kde lidem přívalové deště vytápějí domovy. Jsou to velké tragédie. Ale přesto fakt, že podzemní zásoby pitné vody, jak v České republice, tak i v mnoha okolních státech, velmi významně pitná voda ubývá. Voda je a bude dražší než zlato. Kvůli vodě se ve světě vedou války už dávno

Všichni lidé by se konečně měli pořádně zajímat o životní prostředí, ve kterém žijí. A mělo by to být prioritou pro stát číslo jedna. Moc se o tom nemluví, ani nepíše, takže vám třeba tato informace Ministerstva životního prostředí (MŽP) unikla.

Jedná se o dotační program Dešťovka – „Modrá úsporám“.
Tímto dotačním programem MŽP, který se spouští v dubnu 2017, chce vláda motivovat lidi, jak se dá využít dešťová voda a zároveň jak ušetřit peníze za vodné. Dotační program „Dešťovka“ je rozdělen do tří kategorií, má převážně řešit nedostatek pitné vody v letním období, kdy nás trápí extrémní sucho, jež zapříčiní naprostý nedostatek pitné vody.

Na co jsou zatím první dotace určeny:
na pořízení (především) podzemních plastových nádrží, v těchto nádržích se voda nekazí a zůstává čistá
získáte 50% pořizovací ceny nádrže větší než 2000 litrů, spolu s projektem, instalací a čerpadlem, nejvíce 20 000,- Kč
(dotace se nebudou vztahovat na sudy, vany apod.)

Komu jsou dotace určeny:
majitelům bytových domů – obcím
majitelům rodinných domů

Využití dešťové vody:
zavlažování zahrady
voda do bazénu
splachování toalety
mytí auta
úklid v domácnosti
praní prádla (voda je měkká a bez chlóru)
 
Poznámka:
V případě zájmu o dotace na sběr dešťové vody se můžete už dnes bezplatně a nezávazně zaregistrovat na stránkách MŽP. Jakmile se program spustí, budou vás kontaktovat a pomohou vám zařídit dotaci.
Naučme se šetřit pitnou vodou, kde se jen dá, protože blahobyt s pitnou vodou v České republice už dávno skončil. Čím dřív začneme vodou šetřit, vážit si jí, tím lepší budou vyhlídky do budoucnosti jak pro nás, tak naše děti.

Published by si-sawa.cz