Patříte k těm, kteří na Vánoce pečou cukroví? Alespoň klasické druhy, jako je linecké cukroví, vanilkové rohlíčky, kokosky nebo třeba laskonky? To jsou druhy vánočního cukroví, které se pečou téměř každý rok, jsou vděčné a mizí nejrychleji. Avšak letošní pečení se nám prodraží, některé potraviny totiž markantně zdražují.

Které potraviny podražily nejvíce?
–          Cukr, ten podražil až o patnáct procent
–          Máslo, to je dražší rok od roku, letos to je oproti loňsku o pět korun více
–          Česká vejce, ta jsou dražší až o dvacet procent
–          Sýr eidam, ten podražil o rovnou třetinu své hodnoty
–          Mléko, to podražilo o čtyři koruny oproti loňsku

Jak nakupovat
Pokud patříte do skupiny obyvatel, která má v rodině příjem menší než deset tisíc korun na osobu v domácnosti, nejspíš je pro vás problém jít do obchodu a jenom tak nakoupit ty nejdůležitější potraviny. S největší pravděpodobností jste nuceni obcházet různé prodejce a různé obchodní řetězce a dívat se po cenách za jednotlivé potraviny, právě za ty, které se liší řádově o desetikoruny.

Nejvíce to pociťujeme při koupi cukru, mouky, vajec, mléka a másla, jelikož právě tyto základní potraviny se většinou nakupují v balících ve větším množství, mléko po dvanácti kusech, mouka a cukr po deseti kilech. Rozdíl patnáctikorunový na jedno kilo cukru tak tedy v deseti kilech udělá sto padesát korun. Pro rodiny sociálně slabších jedinců, seniorů, ale také matek samoživitelek s více než jedním dítětem.

·         Tuzemský růst cen
Celkově v česku rostou ceny velmi mírným tempem, avšak přibližně dva miliony obyvatel toto zaznamená velké nesnáze. Právě základní potraviny bývají nejčastější kámen úrazu, co se týče vyhledávání slev na potraviny v různých potravinových řetězcích. I toto se promítá do cen za vánoční pečení, které stále provozuje více než devadesát dva procent české populace.

·         Zájem o česká vejce stoupá
Právě cena českých vajec by se mohla změnit. V téhle chvíli je po českých vejcích poptávka, takže by se mohlo stát, že české drůbežárny tohoto trendu využijí a zvednou ceny. Podle statistiky nás letos pečení tak nebo onak vyjde o pět procent dráž než loni.
 

Published by si-sawa.cz