Je všeobecně známo, že Češi jsou zkrátka kutilové. Však si jistě mnozí vybaví tatínka či souseda ležícího pod kapotou automobilu, jak s veškerou snahou se snažil zajistit opravu svépomocí. Nicméně doba znatelně pokročila. Technika jde velmi rychle vpřed. Stejně tak automobily jsou čím dál více složitějším rébusem v rámci opravy. Dnes už je samozřejmostí spíše využití služeb v rámci opravy. Co vše je však nutné sledovat, kontrolovat a udržovat po celý rok?

jízda po silnici

Servisní pravidelné kontroly

Při pořízení nového vozidla máte v dokumentaci i předepsané servisní kontroly od výrobce. Jestliže jste si však pořídili již ojetý automobil, nemusí to být v tomto případě součástí v rámci jeho koupě. Je optimální alespoň jednou za rok uskutečnit servisní kontrolní prohlídku. Nebo i dříve v případě najetí vyššího počtu kilometrů, tj. většinou se jedná o ujetí okolo třiceti až padesáti tisíc kilometrů. Proč jsou servisní prohlídky důležité a včem tkví jejich značný efekt

Výměna pneumatik

Zimní pneumatiky jsou ze zákona předepsané. Na zimních pneumatikách musíte jezdit od prvního listopadu až do konce měsíce března. Výměna pneumatik je tedy vždy na letní a na zimní. Jsou však tací řidiči, kteří jezdí jen v létě, tudíž se jich výměna na zimní netýká.

výměna kol

Světla svítí aneb kontrola světel

Optimální je kontrola světel před každou jízdou. V případě nefunkčnosti vás čeká pokuta. Mnohdy je tento fakt podceňován, zejména v případě, že jezdíte jen v rámci popojíždění po městě či máte automobil, abyste se mohli snadněji dostat do práce. A přitom tato kontrola nezabere čas.

Doplnění kapalin aneb i plechový fešák dodržuje pitný režim

O jaké kapaliny či tekutiny se konkrétně jedná? Je to voda do ostřikovačů, chladicí a brzdová kapalina a motorový olej. Pokud auto nemá potřebné množství kapaliny a motorového oleje, může dojít k závadě na motoru.

Motorový olej je třeba měnit po roce nebo i dříve po určitém počtu najetých kilometrů. Zatímco brzdová kapalina vydrží až po dobu tří let a chladicí stačí vyměnit po dvou letech.

nové gumy

Výměna klimatizace a její podstata

Je třeba si uvědomit, že klimatizace je součástí vybavení automobilu a i ta potřebuje kontrolu a údržbu. Výměnu nevyjímaje. Je doporučeno jednou ročně vydenzifikovat klimatizaci a postarat se o doplnění chladivem.

Published by si-sawa.cz