Je všeobecně známo, že Češi jsou zkrátka kutilové. Však si jistě mnozí vybaví tatínka či souseda ležícího pod kapotou automobilu, jak s veškerou snahou se snažil zajistit opravu svépomocí. Nicméně doba znatelně pokročila. Technika jde velmi rychle vpřed. Stejně tak automobily jsou čím dál více složitějším rébusem v rámci opravy. Dnes už je samozřejmostí spíše využití služeb v rámci opravy. Co vše je však nutné sledovat, kontrolovat a udržovat po celý rok?

jízda po silnici

Servisní pravidelné kontroly

 

Při pořízení nového vozidla máte v dokumentaci i předepsané servisní kontroly od výrobce. Jestliže jste si však pořídili již ojetý automobil, nemusí to být v tomto případě součástí v rámci jeho koupě. Je optimální alespoň jednou za rok uskutečnit servisní kontrolní prohlídku. Nebo i dříve v případě najetí vyššího počtu kilometrů, tj. většinou se jedná o ujetí okolo třiceti až padesáti tisíc kilometrů. Proč jsou servisní prohlídky důležité a včem tkví jejich značný efekt https://www.souvisime.cz/aby-auto-vydrzelo/

 

Výměna pneumatik

 

Zimní pneumatiky jsou ze zákona předepsané. Na zimních pneumatikách musíte jezdit od prvního listopadu až do konce měsíce března. Výměna pneumatik je tedy vždy na letní a na zimní. Jsou však tací řidiči, kteří jezdí jen v létě, tudíž se jich výměna na zimní netýká.

 výměna kol

Světla svítí aneb kontrola světel

 

Optimální je kontrola světel před každou jízdou. V případě nefunkčnosti vás čeká pokuta. Mnohdy je tento fakt podceňován, zejména v případě, že jezdíte jen v rámci popojíždění po městě či máte automobil, abyste se mohli snadněji dostat do práce. A přitom tato kontrola nezabere čas.

 

Doplnění kapalin aneb i plechový fešák dodržuje pitný režim

 

O jaké kapaliny či tekutiny se konkrétně jedná? Je to voda do ostřikovačů, chladicí a brzdová kapalina a motorový olej. Pokud auto nemá potřebné množství kapaliny a motorového oleje, může dojít k závadě na motoru.

 

Motorový olej je třeba měnit po roce nebo i dříve po určitém počtu najetých kilometrů. Zatímco brzdová kapalina vydrží až po dobu tří let a chladicí stačí vyměnit po dvou letech.

nové gumy

Výměna klimatizace a její podstata

 

Je třeba si uvědomit, že klimatizace je součástí vybavení automobilu a i ta potřebuje kontrolu a údržbu. Výměnu nevyjímaje. Je doporučeno jednou ročně vydenzifikovat klimatizaci a postarat se o doplnění chladivem.


Ohodnoťte příspěvek

Published by si-sawa.cz