Je to problém, se kterým se potýkáme pravidelně v období, když začnou mrazivé zimní dny. Sníh na silnici prostě udělá vždy méně radosti než třeba na horách na sjezdovce. Když je na silnici ledovka a sníh, opravdu je lépe nikam nevyrážet. Riskovat nebezpečnou nehodu je skutečně zbytečné! Ovšem i v situaci, když to nevypadá tak hrozně a rozhodneme se   auto nastartovat, je na místě maximální opatrnost! Přinášíme pár tipů, jak na jízdu v zimě. 
stopy pneumatik ve sněhu
Nestartujeme, pokud to není skutečně nutné
Když nikam nepojedeme a rozhodneme se vyčkat, jak se situace na silnicích vyvine, bourat určitě nebudeme. Nechat auto raději doma je samozřejmě nejméně riskantní řešení. I když jsme si jako řidiči jistí a jezdíme opatrně, je větší šance, že se staneme nechtěnými účastníky havárie, kterou způsobí někdo jiný.
jízda ve sněhu 
V zimě auto častěji kontrolujeme
V zimě je prostě cesta často mnohem náročnější než v letním období a můžeme se častěji ocitnout v nouzi. Kontrolujeme stav paliva, baterie, vybavení vozu. Například výstražný trojúhelník či reflexní vesta jsou kousky, které by rozhodně chybět neměly. Do kufru přihodíme nějaké teplé oblečení a deku, sněhovou lopatku a něco na podložení kol (třeba kus starého koberce). Také nikdy nezapomeneme na mobil s nabytou baterií!
 
Trasu vždy plánujeme
Vždy si předem rozmyslíme, kudy pojdeme. Cesta musí být co nejbezpečnější. Nejlepší je využít hlavní cesty, kde jezdí i linky autobusů. Budou ošetřeny posypem pravděpodobněji než silnice nižších tříd. Pokud je to možné, vyhneme se úsekům, kde je cesta moc strmá. Ve svahu ledovka může způsobit ještě více problémů.
 auta ve sněhu
Jedeme opatrně a šetříme brzdy
Opatrnosti není nikdy dost a v zimě to platí dvojnásob. Jedeme pomalu, věnujeme pozornost jen řízení a silnici! Jet rychle a pak prudce brzdit může skončit na zimní silnici hodně špatně. Výsledkem bývají bohužel mnohé smrtelné nehody. Brzdíme málo a plynule, abychom nedostali auto do smyku, který na zledovatělé vozovce hrozí ostatně stále, i když se jen „popojíždí“.

Published by si-sawa.cz