Máme mnoho druhů karet a karetních her, každý z nás, zná alespoň jednu. Můžeme je rozdělit na klasické a moderní. Každá hra, má své pravidla, které se musí dodržovat. Některé jsou složitější než jiné. I karet máme více druhů. Podívejme se na pár her, které jsou u nás nejznámější a ve stručnosti jak se hrají:

Prší – nejoblíbenější a nejznámější hra, ve které jde o to, zbavit se všech karet vyhazováním. Hrajeme ve dvou a více lidech.

4 esa

Sedma– ideálně ve čtyřech lidech, hraje se ve dvojicích, kdy si sednete naproti sobě a pomocí přebíjení a vyhazování získáváte, co nejvyšší skóre. Počítají se jenom desítky a esa.

Žolíky – hra pro dva a více hráčů, kdy musí složit hráč čistou postupku a vedlejší postupky. Hra končí, jakmile jeden z hráčů položí otočenou kartu na balík a tím zavře hru.

Autobus – hráč začíná s deseti kartami. Cílem hry, je se zbavit všech karet z ruky. Vykládají se postupky, minimálně tří karet stejné barvy a minimálně tří karet stejné hodnoty, ale odlišné barvy.

karty v ruce

Mariáš – na začátku hry, se karty zamíchají, pak se už míchat nesmí. Po dohrání jedné hry se otočí označení hráčů o jednu pozici. Hráč, který je nyní rozdávajícím, má právo složit karty, které leží na hromádkách na stole. Složený balíček, všech 32 karet položit před zadáka a požádat jej o sejmutí. Ten musí sejmout minimálně dvě karty.

Černý Petr – je karetní hra, kterou hrajeme ve třech a více lidech. Karty rozdáváme každému hráči tak, aby nikdo neviděl, kdo dostane Černého Petra. Stejné karty si dáme do dvojic a odložíme stranou. Zbytek karet nabízíme hráči, který je vedle nás. Takto postupujeme v kruhu, vyřazujeme dvojice a komu zůstane karta Černý Petr, prohrál.

Před každou karetní hrou, kterou si chcete zahrát, si nezapomeňte ujasnit pravidla. Aby během hry nedošlo k nedorozuměním a rozepřím.

Published by si-sawa.cz