Technický pokrok postupuje vpřed mílovými kroky a lidé si snaží usnadnit život, jak jen to jde. Vymoženosti moderní doby jsou jen stěží srovnatelné s výrobky, které byly běžně na trhu ještě na počátku 90. let minulého století, zvláště markantní by bylo porovnávat výpočetní techniku nebo elektroniku. Miniaturizace, nanotechnologie, stoupající trend zájmu o polovodiče, to vše je dnes běžnou součástí života a málokdo se nad tím pozastaví.

molitan

Jistou výjimkou je však vývoj matrací pro zdravé spaní a čalounického materiálu. V tomto odvětví se totiž vše doslova točí kolem pěnového polyuretanu již několik desítek let. Tento polymer spatřil světlo světa na počátku 60. let a v tehdejším Československu se jeho obchodní název „molitan“ používá již od roku 1963. V mnoha různých obměnách a modifikacích se s ním setkáváme dnes a denně v sedácích a opěrkách křesel, taburetů, pohovek, matrací a dalších výrobcích. Prodává se ve formě standardizovaných rozměrů, není však problém vyrobit i molitan na míru.

Molitanové desky různých rozměrů

Zájem o tyto výrobky je značný, prodávají se v síti mnoha e-shopů a lidé molitanovou metráž používají pro nejrůznější účely. Jako příklad můžeme uvést vytvoření provizorního lůžka pro příležitostné spaní nebo přistýlky, pelíšky pro domácí mazlíčky, pěnové podložky dětem na hraní, různé tvary sedáků, kostek a opěrek.

molitan na míru

Renovované čalounění

Samostatnou kapitolou je renovace čalouněného nábytku. Podkladový materiál lze bez problémů sehnat v různých tloušťkách a tak lze jednoduše svépomocí čalounit křesla, židle, sedací soupravy atd. Jednou ze zajímavých variant je i tzv. líná pěna, která je velmi dobře poddajná a měkká, ideální zejména pro děti a seniory. Kombinace běžného levného molitanu v metráži s tenkou povrchovou vrstvou z líné pěny je dokonce velmi zajímavým a levným řešením matrací pro zdravé spaní.

Published by si-sawa.cz