Kdo by si dnes dokázal představit jízdu na koni bez toho nejdůležitějšího komponentu ze všech – sedla? Tohle prostě ani nejde. Samozřejmě, zkusit se projet bez sedla můžete, na takové jednoduché přejíždění to stačí, ovšem pokud byste takhle chtěli cválat, ne-li klusat a ještě k tomu všemu držet balanc, tak to hodně štěstí, i zkušení jezdci mají bez sedla problém a hlavně je to pekelně nepohodlné. Sedlo nám zaručuje, že naše hýždě a nohy budou v pořádku poté, co sesedneme a ještě k tomu všemu nám poskytuje potřebnou oporu, nutnou pro jezdce, aby nespadl po prvním rozběhnutí koně.
hnědý kůň bez sedla a pouze s ohlávkou
Sedlo je staré jako lidstvo samo, první sedla používali v Asýrii a Skýthii první nájezdníci. Veškeré jezdecké národy, které využívali především své koně, využívaly také sedla s nejrůznějšími vylepšeními, které jim dovolovaly udeřit rychle, přesně a zase se okamžitě vzdálit. Kavalérie byla odvěkým postrachem pro každého pěšáka, který se před ní ocitl a až do příchodu tanků a první světové války byla kavalérie hlavní silou každé armády, která dokázala šokovat nepřítele a rozbít jeho řady. To všechno umožňovalo sedlo. A přesně, jako tomu bylo u starých dragounů a husarů, tak i nyní jezdci potřebuji stejné i lepší výsledky, co se týče sedla.
bílý kůň bez sedla s červenou dečkou
Přesně proto je kvalitní sedlo pro koně základní vybavení pro každého jezdce, ať už se chystá jezdit jakkoliv dlouho chce, samozřejmě bez toho, že by cestou pobíjel prchající dezertéry z armády. Sedla musí být vyrobena z materiálu nejvyšší kvality, musí být pohodlná a odolná proti mechanickému i jinému poškození, aby dlouho vydržela. Samozřejmě musí být co nejlehčí, aby netrpěla záda koně ani ruce jezdce, který se sedlo snaží na koně připevnit. Jako u každé koupě, měli byste se vždycky nejdříve dívat na to, jaká sedla pro koně a jaké značky daní prodejci prodávají a podle toho se také rozhodovat. V obchodě byste si také nekoupili levné potraviny, tak proč byste nešli do kvality i u sedla?

Published by si-sawa.cz