Hillary Clintonová prezidentské volby v USA nevyhrála, přesto se však nabízí prostor k diskuzi na téma žena ve vysoké politice. V současné době se jistě shodneme v tom, že žena do politiky rozhodně patří.

Otázka zní, jaká je úloha ženy ve vrcholné politice? Má žena v politice bojovat typicky ženskými zbraněmi nebo naopak má používat spíše mužské taktiky?
Pojďme se podívat na některé ženy ve vysoké politice. Nutno říci, že se jedná vždy o ženy velmi svérázné, které drsným mužům mohly směle konkurovat.
 

Tři slavné předsedkyně vlády

1.      Margaret Tchatcherová – předsedkyně britské vlády. Mnoho lidí jí nemohlo vystát, protože její ekonomická reforma byla poměrně tvrdá. Obnášela například velmi nepopulární daňovou reformu, omezení veřejného sektoru, což přinášelo zrušení dotací. Tato politika byla vnímána jako asociální. Další kapitolou bylo výrazné omezení činnosti odborů. Její přístup byl velmi pragmatický. Prosperita Británie za cenu sociálních obětí. Ne nadarmo se Margaret Tchatcherové říkalo Železná lady.
 
2.      Golda Meirová – ministerská předsedkyně Izraele. I ona měla přezdívku Železná lady. Její jméno si spojujeme zejména s olympijskými hrami v Mnichově, kde byli teroristy zavražděni izraelští sportovci. Meirová se postarala, aby izraelské zpravodajské služby viníky našli a zabili všechny osoby spojené s tímto masakrem. Další její významný krok byla jomkipurská válka, jedna z mnoha konfliktů mezi Izraelem a Palestinou. Bylo zásluhou Meirové, že Izrael nakonec válku vyhrál. Nicméně bylo to vítězství s velkými ztrátami, což donutilo Meirovou odstoupit z politiky.
 
3.      Indira Gándhiová – další ministerská předsedkyně, tentokrát indická. Svůj život zasvětila boji o skutečnou indickou nezávislost. Indie si nesla břemeno koloniální minulosti, byla zmítána válkami s Pakistánem a sužována sociálními nejistotami. Náboženští Sikhové zároveň usilovali o nezávislost Paňddžábu. Tyto pokusy byly potlačovány armádou. Tento konflikt se stal této ženě nakonec osudným. Byla zastřelena členy své Sikhské ochranky.

Published by si-sawa.cz